Congratulations to our July 2018 CASA volunteers!

Group Swear in 7-27-18.jpg
advocate mini swear in_7.31.2018.jpg

Congratulations to our June 2018 CASA volunteers!

36235392_10156522874624310_6260837160966946816_o.jpg

 

June 14, 2018 CASA Volunteers

35265851_10156493403164310_4969916226835841024_n.jpg

Congratulations to our May 2018 Class Graduates!

Swear in Group.jpg

Congratulations to our April 2018 Class Graduates!

 First row (from left to right): Louise Menchaca, Alessa Juarez, Kristen Ball, Shailee Williams, Trina Roberts, Allison Moreland, Pam Hall, Susan Nichols, Glenda DeGroot, Candy Herring, Christi Diamond, Michelle Cothrin, Stacey Gideon, Joana Calderon, Rocio Bowman  Second row (from left to right): Stephanie Skinner, Michele Ross, Linda Young, Sara Del Rio with Judge James Teel

First row (from left to right): Louise Menchaca, Alessa Juarez, Kristen Ball, Shailee Williams, Trina Roberts, Allison Moreland, Pam Hall, Susan Nichols, Glenda DeGroot, Candy Herring, Christi Diamond, Michelle Cothrin, Stacey Gideon, Joana Calderon, Rocio Bowman

Second row (from left to right): Stephanie Skinner, Michele Ross, Linda Young, Sara Del Rio with Judge James Teel

Congratulations to our March 2018 Class Graduates!

 First Row (from left to right): Kelley Sawyer, Anjelica Harris, Ann Shaughnessy, Tracy Wainscott, Kelly Rippetoe, Ling Carter, Joanee Sifingo, Timisha Hannon, Robin Barrow, Dede Sifford, Luisana Sanchez, Melanie Emmel, Karen Aldridge, Jerry Emmel, Melanie Navarro and Paul Thomson Second Row (from left to right): Torrie Clark, Thomas Grabos, Roger Sickler, Barbara Johnson, Darren West with Judge James Teel

First Row (from left to right): Kelley Sawyer, Anjelica Harris, Ann Shaughnessy, Tracy Wainscott, Kelly Rippetoe, Ling Carter, Joanee Sifingo, Timisha Hannon, Robin Barrow, Dede Sifford, Luisana Sanchez, Melanie Emmel, Karen Aldridge, Jerry Emmel, Melanie Navarro and Paul Thomson
Second Row (from left to right): Torrie Clark, Thomas Grabos, Roger Sickler, Barbara Johnson, Darren West with Judge James Teel

Congratulations to our February 2018 Class Graduates!

 From Left to Right:  Jenifer Halvey, John Halvey, Rebeccah Fogleman-Fuller, Sasha Carroll, Elisha Carter, Norma Davila, Debbie Calvert, Connie Morreale, Kelly Churchman, Laura Kirspel, Robert Martyn, Peggy Conway, Sue Kolitz, Savio Dsouza, Jerry Fulwiler, Deborah Fulwiler, Kem Meadows, Tricia Davis, Shamyra Wilson, Flower Argueta with Judge James Teel

From Left to Right:  Jenifer Halvey, John Halvey, Rebeccah Fogleman-Fuller, Sasha Carroll, Elisha Carter, Norma Davila, Debbie Calvert, Connie Morreale, Kelly Churchman, Laura Kirspel, Robert Martyn, Peggy Conway, Sue Kolitz, Savio Dsouza, Jerry Fulwiler, Deborah Fulwiler, Kem Meadows, Tricia Davis, Shamyra Wilson, Flower Argueta with Judge James Teel

Congratulations to the January 2018 Class Graduates!

 From left to right:  Raymond Alletto, Kelley Tittsworth, Mary Jackson, Laura Wood, Cindy Sturgeon, Shannon Bull, Diana Crenshaw, Lizbeth Maya, Barbara Wilson, Kathy Eaton, Heather Hess, Valerie Redding with Judge James Teel

From left to right:  Raymond Alletto, Kelley Tittsworth, Mary Jackson, Laura Wood, Cindy Sturgeon, Shannon Bull, Diana Crenshaw, Lizbeth Maya, Barbara Wilson, Kathy Eaton, Heather Hess, Valerie Redding with Judge James Teel

Congratulations to the November 2017 Class Graduates!

 From Left to Right: Stewanna Johnson, Gregg Nelson, Vivian Johnson, Jodylinda Tubbs, Courtney Guy, Jeanisea Johnson, Emily Beale, Angie Little, Ashley Easley, James Crowley, Anna Walton, Laura Lindley, Donna Osborn, Maitry Shah, Lisa Craig, Alex Morano, Catelyn Devlin with Judge Tim Menikos

From Left to Right: Stewanna Johnson, Gregg Nelson, Vivian Johnson, Jodylinda Tubbs, Courtney Guy, Jeanisea Johnson, Emily Beale, Angie Little, Ashley Easley, James Crowley, Anna Walton, Laura Lindley, Donna Osborn, Maitry Shah, Lisa Craig, Alex Morano, Catelyn Devlin with Judge Tim Menikos

Congratulations to the October 2017 Class Graduates!

 From left to right:  Carrie Canter, Denise Corley, Diane Powell, Timothy Reindhart, Max McClure, Alan Swanson, Dawn Martin, Mary Sherrod, Karen Furman, Katie Gardenhire, Laura Tessener, Kristen Horton, Catherine Corlett, LaZedrick Blackshire, Bradford Hutchins and Judge Ellen Smith

From left to right:  Carrie Canter, Denise Corley, Diane Powell, Timothy Reindhart, Max McClure, Alan Swanson, Dawn Martin, Mary Sherrod, Karen Furman, Katie Gardenhire, Laura Tessener, Kristen Horton, Catherine Corlett, LaZedrick Blackshire, Bradford Hutchins and Judge Ellen Smith

Congratulations to the September 2017 Class Graduates!

 From Left to Right: Jeanette Carlisle, Elizabeth Fulton, Philip Risley, Melissa Markey, Sascha Jamall, Cheryl Nelson, HeatherPich, Kathleen Calder, Amy Larkin, Carina Morales, Kay Hatfield with Judge James Teel

From Left to Right: Jeanette Carlisle, Elizabeth Fulton, Philip Risley, Melissa Markey, Sascha Jamall, Cheryl Nelson, HeatherPich, Kathleen Calder, Amy Larkin, Carina Morales, Kay Hatfield with Judge James Teel

Congratulations to the August 2017 Class Graduates!

 From Left to Right: Toya Hill, Jeremy Bravo, Linda Noder, Nawal Joulani, Yesenia Enriquez, Teresa Holland, Minnie Burks, Kristie Johnson, Mariana Skertchly, Miranda Mercer, Kate Black, Jamie Mangum with Judge James Teel

From Left to Right: Toya Hill, Jeremy Bravo, Linda Noder, Nawal Joulani, Yesenia Enriquez, Teresa Holland, Minnie Burks, Kristie Johnson, Mariana Skertchly, Miranda Mercer, Kate Black, Jamie Mangum with Judge James Teel

Congratulations to the July 2017 Class Graduates!

 Left to right: Jay Wilson, Brittney Supple, Donna Wright, Ariel Cooksey, Christine Reyes, Karen Sutton, Naomi Sawyer, Natasha Kalaouze, Tammy Watters, Amber Holcomb, Sheila Thompson, Jessica Magana, Jessica Sadler, Abdel Casiano, Charles Howard and Judge Tim Menikos

Left to right: Jay Wilson, Brittney Supple, Donna Wright, Ariel Cooksey, Christine Reyes, Karen Sutton, Naomi Sawyer, Natasha Kalaouze, Tammy Watters, Amber Holcomb, Sheila Thompson, Jessica Magana, Jessica Sadler, Abdel Casiano, Charles Howard and Judge Tim Menikos

Congratulations to the June 2017 Class Graduates!

 First Row (left to right): Kathleen Giddings, Susan Hubbard, Candis Taylor Freeman, Ruby Aquila, Angelica Alaniz, Stephanie O’Meara, Naomi Trejo Carranza, Judith Erwin, Derrick Wyatt, La’Morra Cornelius, Lisa Polk, Elizabeth Garcia, Frances Johnson  Second Row (left to right): Anthony Avallone, Kerry Seibel, Maryann Alexander, Shelley Whatley, Stephanie Kahan with Judge James Teel

First Row (left to right): Kathleen Giddings, Susan Hubbard, Candis Taylor Freeman, Ruby Aquila, Angelica Alaniz, Stephanie O’Meara, Naomi Trejo Carranza, Judith Erwin, Derrick Wyatt, La’Morra Cornelius, Lisa Polk, Elizabeth Garcia, Frances Johnson

Second Row (left to right): Anthony Avallone, Kerry Seibel, Maryann Alexander, Shelley Whatley, Stephanie Kahan with Judge James Teel

Congratulations to the May 2017 Class Graduates!

 First Row (from left right): Alex Nameth, Doug Boyd, Darby Allie, Laura Shainker, Jessica Johnson, Tracy Johnson, Stacy Saluga, Judi Curry, Ava Chesser, Tonisha Meeks, Jennifer Rivera, Allison Grounds, Sarai Balthrop  Second Row (from left to right): Rachel Keith, Dionne Davis, Ruth Brann, Jessica Mercado, Brenda Brooks, Wendy Rasmussen, Trish Wise, Sharon West and Judge James Teel

First Row (from left right): Alex Nameth, Doug Boyd, Darby Allie, Laura Shainker, Jessica Johnson, Tracy Johnson, Stacy Saluga, Judi Curry, Ava Chesser, Tonisha Meeks, Jennifer Rivera, Allison Grounds, Sarai Balthrop

Second Row (from left to right): Rachel Keith, Dionne Davis, Ruth Brann, Jessica Mercado, Brenda Brooks, Wendy Rasmussen, Trish Wise, Sharon West and Judge James Teel

Congratulations to the March 2017 Class Graduates!

 First row (left to right): Sharon Ward, Shirley DiPaolo, Lorraine Wilkerson, Georgia Krause, Kathryn Pompa, Ellen Shackelford, Kara Franklin, Shawnta Davis, Georgia Panayi, Cathryn Record-Horn, Katherine Allred, Janalyn Cantu, Raquel Rose, Sandra Michalka, Kelly Simon, Kyle Shackelford  Second row (left to right): Carrie Dyck, Nancy Safcsak, David McDurham, Brian Jolin, Jamie Arnold with Judge James Teel

First row (left to right): Sharon Ward, Shirley DiPaolo, Lorraine Wilkerson, Georgia Krause, Kathryn Pompa, Ellen Shackelford, Kara Franklin, Shawnta Davis, Georgia Panayi, Cathryn Record-Horn, Katherine Allred, Janalyn Cantu, Raquel Rose, Sandra Michalka, Kelly Simon, Kyle Shackelford

Second row (left to right): Carrie Dyck, Nancy Safcsak, David McDurham, Brian Jolin, Jamie Arnold with Judge James Teel

Congratulations to the February 2017 Class Graduates!

 First row (left to right): Bethany Obert, Deborah Michell, Shannon Johnson, Lisa Dixon, Susan Cawood, Billy Henry Second row (left to right): Chrisee Huffman, Glenda Chambers, Debra Jones, Seneca Connor, Rachel Shary, Isabella Vasquez, Ana Jennings, Scott Vicenzi, Cindy Miller, Judy Gruenbaum, Magen Brown, Gwen Darby, Robert Dorsey and Martha Motheral with Judge James Teel

First row (left to right): Bethany Obert, Deborah Michell, Shannon Johnson, Lisa Dixon, Susan Cawood, Billy Henry
Second row (left to right): Chrisee Huffman, Glenda Chambers, Debra Jones, Seneca Connor, Rachel Shary, Isabella Vasquez, Ana Jennings, Scott Vicenzi, Cindy Miller, Judy Gruenbaum, Magen Brown, Gwen Darby, Robert Dorsey and Martha Motheral with Judge James Teel

Congratulations to the January 2017 Class Graduates!

  First row (left to right): Henry Chester, Rhonda Brown, Diane Atkins, Neelu Patel, Ana Martinez, Sharon Young, Sandra James, Sandra Petrick, Sharon Jones, Annette King, Karen Crow    Second row (left to right): Scott Bagg, Gay Ford, Diane Eberhart, Loretta Marable, Heather Lowe, Marisol Henry, Pat Monis, Christina Thomas, Kellie Downing, Teri Reed, Ralph Holman, Jennifer Phillips

First row (left to right): Henry Chester, Rhonda Brown, Diane Atkins, Neelu Patel, Ana Martinez, Sharon Young, Sandra James, Sandra Petrick, Sharon Jones, Annette King, Karen Crow

Second row (left to right): Scott Bagg, Gay Ford, Diane Eberhart, Loretta Marable, Heather Lowe, Marisol Henry, Pat Monis, Christina Thomas, Kellie Downing, Teri Reed, Ralph Holman, Jennifer Phillips

Congratulations to the November Class Graduates!

 First Row – J Salzer, Jan Johnson, Juanita Dowell, Lois Scheidt, Melanie Herrera, Freda Striplin, Jennifer Ellis, Elise Chase, Sandy Reeves, Tina Hoffman  Second Row – Claudia Taylor, Tracy Clark, Jennifer Neal, Tiffany Sneed, Kristi Burns, Rick Piersall, Judy Stempel, Alex Zamores, Casie Campos, Jeannie Holland

First Row – J Salzer, Jan Johnson, Juanita Dowell, Lois Scheidt, Melanie Herrera, Freda Striplin, Jennifer Ellis, Elise Chase, Sandy Reeves, Tina Hoffman

Second Row – Claudia Taylor, Tracy Clark, Jennifer Neal, Tiffany Sneed, Kristi Burns, Rick Piersall, Judy Stempel, Alex Zamores, Casie Campos, Jeannie Holland

Congratulations to the October Class Graduates!

  1st row: Johnny Deale, Marti McDonald, Monica Martin, Sunti Deale, Miriam Coates, Barbara Leonard, Pamala Chavez, Martha Carpenter, Mayra Guzman, Paula De La Garza, Kelli Merry, Madison Schwind, Tomeak Simmons, Caroline Baxter, Anisha Matthew, David Bitterman and Trainer Meagan Turner    2nd row: Michelle Paoli, Katie Middleton, Karla Modersitzki, Victoria Luce, Florence McGhee, Robert Campbell, Corinne Armendariz and Judge Menikos

1st row: Johnny Deale, Marti McDonald, Monica Martin, Sunti Deale, Miriam Coates, Barbara Leonard, Pamala Chavez, Martha Carpenter, Mayra Guzman, Paula De La Garza, Kelli Merry, Madison Schwind, Tomeak Simmons, Caroline Baxter, Anisha Matthew, David Bitterman and Trainer Meagan Turner

2nd row: Michelle Paoli, Katie Middleton, Karla Modersitzki, Victoria Luce, Florence McGhee, Robert Campbell, Corinne Armendariz and Judge Menikos

Congratulations to the September Class Graduates!

  From Left to Right (* indicates staff member): Jerry Gavito, Chuck Gilliatt*, Karen Bentley, Samantha McCartan, Rita Fortson, Cara Luckey*, Chesley Statham*, Lillian DeBose*, Caitlyn Ussery*, Shelly Wilson*, Diana Garcia, Denee Borchardt*, Daniel Simoneau, Gabi Hernandez, Ashley Ototo, Linda Cobb, Jack Harrison and Meagan Turner*

From Left to Right (* indicates staff member): Jerry Gavito, Chuck Gilliatt*, Karen Bentley, Samantha McCartan, Rita Fortson, Cara Luckey*, Chesley Statham*, Lillian DeBose*, Caitlyn Ussery*, Shelly Wilson*, Diana Garcia, Denee Borchardt*, Daniel Simoneau, Gabi Hernandez, Ashley Ototo, Linda Cobb, Jack Harrison and Meagan Turner*

Congratulations to the August Class Graduates!

 Front row left to right: Debi Griffiths, Cheryl Boustead, Theresa Wiley, Cindy Mafima, Jon Murdock, Danielle Casas, Carol Birdwell, Trainer Meagan Turner, LMSW, Kaliah Sami, Steve Eaton, and Adrienne Jennings. Back row left to right: Diane Gossett, Judge Menikos, Angela Taylor, Craig Wietz, and Walt Jennings.

Front row left to right: Debi Griffiths, Cheryl Boustead, Theresa Wiley, Cindy Mafima, Jon Murdock, Danielle Casas, Carol Birdwell, Trainer Meagan Turner, LMSW, Kaliah Sami, Steve Eaton, and Adrienne Jennings. Back row left to right: Diane Gossett, Judge Menikos, Angela Taylor, Craig Wietz, and Walt Jennings.


Congratulations to the July Class Graduates!

 From left to right: Barbara Spearman, Suzie Speight, Patricia de Winter, Marjorie Ledbetter, Stacey Taylor, Judge Tim Menikos, Lisa Grossman, Jolene Engel, Advocate Trainer Meagan Turner, Patricia Gibson, Sara Holbrook, Jim Gibson, Kim Walsh, Ryan Nordberg. Not pictured: Lauren Patton

From left to right: Barbara Spearman, Suzie Speight, Patricia de Winter, Marjorie Ledbetter, Stacey Taylor, Judge Tim Menikos, Lisa Grossman, Jolene Engel, Advocate Trainer Meagan Turner, Patricia Gibson, Sara Holbrook, Jim Gibson, Kim Walsh, Ryan Nordberg. Not pictured: Lauren Patton

Congratulations to the June Class Graduates!

 First Row (from left to right): Meagan Turner (CASA Supervisor/Trainer), Cynthia Thomas, Henry Sword, Eli Goss, Deborah Roszek, Jessica Knox, Lauren Brown, Babette Gann, Kia Rieber, Abigayle Ihde, Evelyn Villanueva, Rebecca Leyva, Chelsea Recine  Second Row (from left to right): Patricia Fincher, Rebecca Ard, Judge Brown, Donna Babineaux, Dustin Donahoe, Kenitra Price, Leonard Piazza, LaJeanne Jones

First Row (from left to right): Meagan Turner (CASA Supervisor/Trainer), Cynthia Thomas, Henry Sword, Eli Goss, Deborah Roszek, Jessica Knox, Lauren Brown, Babette Gann, Kia Rieber, Abigayle Ihde, Evelyn Villanueva, Rebecca Leyva, Chelsea Recine

Second Row (from left to right): Patricia Fincher, Rebecca Ard, Judge Brown, Donna Babineaux, Dustin Donahoe, Kenitra Price, Leonard Piazza, LaJeanne Jones

 

Congratulations to the May Class Graduates!

  Front Row (Left to right):   Alicia Bailey, Kaylyn Sisk, Melissa Van Winkle, Trainer   Meagan   Turner, Frances Fortier, Cara Bowman, Christy Atkins, Dee Averitt, Lisa Miller;   Middle Row:   Judge James Teel;   Back Row (left to right):   Edna Dieudonne, Samantha Shapiro, Jim Maher, Pamela Hartwell, Mary DeFelice, Jody Lancaster, Suzanne Smith, Janet Shearer, Darla Reed, Patricia, Rodriguez, Katie Malone-Miller, Tracy Massey, Casework Supervisor Pattye Hicks, Volunteer Coordinator Meghan Riddlespurger

Front Row (Left to right): Alicia Bailey, Kaylyn Sisk, Melissa Van Winkle, Trainer Meagan Turner, Frances Fortier, Cara Bowman, Christy Atkins, Dee Averitt, Lisa Miller; Middle Row: Judge James Teel; Back Row (left to right): Edna Dieudonne, Samantha Shapiro, Jim Maher, Pamela Hartwell, Mary DeFelice, Jody Lancaster, Suzanne Smith, Janet Shearer, Darla Reed, Patricia, Rodriguez, Katie Malone-Miller, Tracy Massey, Casework Supervisor Pattye Hicks, Volunteer Coordinator Meghan Riddlespurger

 

Congratulations to the March Class Graduates!

 From left to right: Mark Davis, Lisa Gordon, Rebecca Joyner, Laura Therrien, Mary Sherwood, Kathryn Wietz, Elaine Hale, Kerry Mawby, Trudy Termini, Emily Atchison, Michael Chase, Graciela Chase, Murray Ruffner, Molly Benson, Tiffany Henson, Elizabeth Mattson, Jaime Hernandez and Carla Hensler – with Judge Menikos

From left to right: Mark Davis, Lisa Gordon, Rebecca Joyner, Laura Therrien, Mary Sherwood, Kathryn Wietz, Elaine Hale, Kerry Mawby, Trudy Termini, Emily Atchison, Michael Chase, Graciela Chase, Murray Ruffner, Molly Benson, Tiffany Henson, Elizabeth Mattson, Jaime Hernandez and Carla Hensler – with Judge Menikos


Congratulations to the February Class Graduates!
February 27, 2016

 From Left to Right: Cindi Haley, Bobbi Beal, Sharon Miles, Charles Ivy, Jodi Buzek and Krystal Overton with Judge Menikos

From Left to Right: Cindi Haley, Bobbi Beal, Sharon Miles, Charles Ivy, Jodi Buzek and Krystal Overton with Judge Menikos


Congratulations to the January Class Graduates!
January 29, 2016

 From Left to Right: Jennifer Muncie, Ken Peery, Daryn Holloway, Marcia Vecchione, Tommy Jaynes, Amy Chapman, Laura McQuillar, Sarah Hopp, Michelle Foster, Andra Beatty, Marti Lewis, Jessica Bebawi, Kathy Coleman, Nancy George, Meagan Turner, Joseph Clark-Thrower, Michelle Wilson, Cindy Temple, Debbie Nelson, Natasha Lawry, Cinthia Hamilton, Barbara Diehl, Veronica Brooks and Judge Menikos   

From Left to Right: Jennifer Muncie, Ken Peery, Daryn Holloway, Marcia Vecchione, Tommy Jaynes, Amy Chapman, Laura McQuillar, Sarah Hopp, Michelle Foster, Andra Beatty, Marti Lewis, Jessica Bebawi, Kathy Coleman, Nancy George, Meagan Turner, Joseph Clark-Thrower, Michelle Wilson, Cindy Temple, Debbie Nelson, Natasha Lawry, Cinthia Hamilton, Barbara Diehl, Veronica Brooks and Judge Menikos